PORADNIK

INICJATYWY

PARTNERZY

PORADNIK PRACODAWCY - BHP - PPOŻ - ODO

Zakładka poświęcona aktualnościom z zakresu problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy, bezpieczeństwa pożarowego i pierwszej pomocy przedmedycznej po mału ewoluuje. Pisząc o naszych działaniach usługowych, zrodził się pomysł aktualnych odpowiedzi na pojawiające się i nurtujące naszych kontrahentów problemy. Tak też powstał pomysł stworzenia tematycznego poradnika, w którym będziemy na bieżąco odpowiadać na pojawiające się pytania z naszej branży.
Zapraszamy także do zakładki BHP Retro - czyli archiwalnych zasad, oznakowania i dawnego sprzętu minionych czasów, dotyczących bezpośrednio naszej pracy.
 
Z Pozdrowieniem-  Piotr Bucior & Marek Mróz

OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Nasz poradnik ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. W żadnym wypadku nie może zastąpić fachowej konsultacji ze specjalistą w danym zakresie działań lub oparcia się o stosowną wykładnię obowiązującego prawa. Autorzy nie odpowiadają za jego treść w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, zastosowaniem niewłaściwym lub brakiem zastosowania się do niej. W poradniku dzielimy się wyłącznie osobistymi doświadczeniami, nabytą wiedzą oraz zasobami, które można znaleźć w ogólnie dostępnych źródłach, bądź publikacjach. Treści zawarte na stronie są wyrazem poglądów autorów, którzy zastrzegają sobie prawo do ich zmiany w dowolnym momencie. Korzystanie z tej zawartości, nie buduje również stosunku nawiązania wiążącej prawnie umowy.

Na naszej stronie znajdują się także linki odsyłające do innych stron, filmów oraz informacji, które uznaliśmy za wartościowe lub ciekawe. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za treści zawarte na tych stronach, ich ewentualne zmiany oraz nie odpowiadamy za politykę ochrony prywatności stosowaną przez ich obecnych lub przyszłych właścicieli.

WPŁYW WYSOKIEJ TEMPERATURY NA ORGANIZM

Normalną reakcją na ciepło jest rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry (przekrwienie), w celu zwiększenia przepływu krwi i oddania na zewnątrz więcej ciepła. Kolejna reakcja to wzmożenie potliwości. Pot z kolei ma za zadanie chłodzić nasz organizm, jednak nie jest dobrze odbierany i znoszony przez większą część społeczeństwa. Ze wzmożoną potliwością, jak również z rozszerzeniem naczyń krwionośnych wiąże się kolejny problem, a mianowicie odwodnienie i spadek ciśnienia tętniczego krwi. Możemy zatem czuć się bardzo osłabieni podczas upałów, być rozdrażnieni, a nawet agresywni. Dlatego tak ważne jest umiejętne chłodzenie się i nawadnianie organizmu. Ponadto istotnym aspektem jest aktywność fizyczną podczas upałów – lepiej z niej zrezygnować lub ograniczyć, ponieważ wysiłek podnosi naszą temperaturę ciała, a w tym przypadku nie trudno o przegrzanie. Na skutek przegrzania może dojść do poważnych zaburzeń w funkcjonowania naszego organizmu, będących także przyczyną zagrożenia życia. Pierwszą czynnością ratowniczą w przypadku zaburzeń świadomości, omdleń lub zawrotów głowy musi być położenie poszkodowanego. Pozycja leżąca stabilizuje krążenie krwi oraz chroni przed urazami.

OMDLENIA

W przypadku gdy odczuwamy że za chwilę stracimy przytomność lub zauważymy taką sytuację powinniśmy zareagować w następujący sposób:
  • Spróbować ukucnąć,
  • Pochylić się,
  • Schować głowę między kolana – ucisk brzucha podnosi ciśnienie krwi, co poprawia ukrwienie mózgu,
  • Poproszenie o pomoc, wezwanie pomocy.

PORAŻENIE CIEPLNE - UDAR CIEPLNY

Jest to stan powstały na skutek przegrzania organizmu i jego odwodnienia. Początkowo manifestuje się zaczerwienieniem skóry, później jej zblednięciem, potami, dreszczami, uczuciem zimna, ogólnym złym samopoczuciem; rozdrażnieniem i osłabieniem , także mdłościami i zaburzeniami ze strony narządów wzroku (mroczki). Na skutek spadku ciśnienia, zachodzi w naszym organizmie zjawisko „centralizacji krążenia”, a wiec krew zaczyna krążyć pomiędzy ważnymi narządami: serce, nerki, wątroba, mózg. Stąd tez wynika wcześniej wspomniany objaw czucia chłodu, dreszczy i kurczy mięśniowych. Pomagając osobie, która znalazła się właśnie w takim stanie, należy wyeliminować bodźce sprzyjające powstawaniu i potęgowaniu porażenia:

 1. Przenosimy w chłodne i zacienione miejsce, a także kontrolujemy przytomność i oddech,
 2. Kładziemy poszkodowanego na boku lub plecach z uniesieniem kończyn dolnych na około 20-30cm jeśli jest przytomny, a jeśli nie – w pozycji na boku; nie pozwalamy na wysiłek fizyczny,
 3. Zapewniamy podaż płynów – gdy poszkodowany jest przytomny, najlepiej wody niegazowanej ze solą (łyżeczka soli na litr wody) – nie z lodówki !
 4. W przypadku dreszczy okrywamy poszkodowanego (najlepiej folia izotermiczna – złotą powierzchnią do góry),
 5. Utrzymujemy kontakt słowny i wzywamy pomoc medyczną,
 6. Cały czas sprawdzamy funkcje życiowe u osób nieprzytomnych, w razie ich ustania rozpoczynamy natychmiast resuscytację krążeniowo oddechową.

PORAŻENIE SŁONECZNE - UDAR SŁONECZNY

To stan powstający na skutek długotrwałego przebywania na słońcu, bez nakrycia głowy. Może współistnieć z porażeniem cieplnym. Objawy porażenia słonecznego wynikają z podrażnienia mózgu i opon mózgowych, a także z działania promieni UV i ciepła. Objawia się głównie zaczerwienieniem skóry twarzy i głowy, a bladością pozostałych partii ciała. Twarz i głowa są ciepłe, a nawet gorące, przy czym reszta ciała jest chłodna.

Występują bóle głowy, sztywność karku, różnie nasilone zaburzenia orientacji (poszkodowany nie wie gdzie jest, co się dzieje, może być nawet agresywny), rozdrażnienie, mdłości i wymioty. Może dojść do utraty przytomności. Temperatura ciała sięga nawet 42 °C.

Udzielając pomocy osobie z porażeniem słonecznym, pamiętajmy o:

 • Przeniesieniu w chłodne i zacienione miejsce (jaskinia, las, nieopodal potoków górskiego), a także kontroli przytomność i oddech,
 • Położeniu poszkodowanego na boku lub plecach z uniesieniem kończyn dolnych na około 20-30cm jeśli jest przytomny, a jeśli nie – w pozycji na boku; nie pozwalamy na wysiłek fizyczny,
 • Zredukowaniu nadmiar ubrania, poluźniamy uciskającą odzież,
 • Chłodzeniu organizmu poszkodowanego zimnymi okładami np. mokre ręczniki, worki z lodem zawinięte w tkaninę, zamrożone okłady żelowe w specjalnym pokrowcu lub ręczniku – możemy także użyć folii izotermicznej, odwracając ją srebrna stroną do góry – nie stosować ochładzających kąpieli i nie podawać środków przeciwgorączkowych.

Gdy poszkodowany jest przytomny, możemy próbować podać mu wodę niegazowaną ze solą (łyżeczka soli na litr wody), małymi łykami ale nie na siłę. Należy również zachować kontakt słowny i szybko wzywać pomoc medyczną.

WSTRZĄS UCZULENIOWY

Latem pojawia się mnóstwo owadów, których ukąszenie może spowodować reakcję alergiczną, niekiedy doprowadzić może nawet do śmierci osoby ukąszonej. Uczulenie jest reakcją organizmu na związki chemiczne, bywa ona bardzo różna od niewielkiego swędzenia i wysypki aż po wstrząs uczuleniowy ( anafilaktyczny ).

Objawy wstrząsu:

 • Zmiana zabarwienia skóry,
 • Wysypka, obrzęk powiek, języka lub kończyn,
 • Nudności, wymioty, bóle brzucha,
 • Uczucie ucisku w klatce piersiowej,
 • Duszność, przyspieszone tętno,
 • Utrata przytomności.

Przy udzielaniu pierwszej pomocy osobie z objawami wstrząsu należy postępować według następującego schematu:

Sprawdzić czy ratowany na wysypkę i duszności Jeśli przyczyną uczulenia jest użądlenie, usunąć żądło Dowiedzieć się od ratowanego czy zażywa leki na astmę lub przeciw uczuleniom, jeśli tak podać mu je. Starać się uspokajać ratowanego Jeśli ratowany nie wykazuje oznak życia rozpocząć reanimację. Wezwać pogotowie ratunkowe.

PODTOPIENIA

Lato to również czas który chętnie spędzamy nad wodą. Może dojść wówczas do podstopień i utonięć. Podtopienie to ostre niedotlenienie spowodowane zablokowaniem dróg oddechowych wodą lub inną cieczą.

Akcja ratunkowa osoby podtopionej polega na:

 • Wydostania ratowanego z zagrożenia z zachowaniem indywidualnych zabezpieczeń ratującego,
 • Bezpieczne wydobycie poszkodowanego z wody z uwzględnieniem urazu kręgosłupa,
 • Resuscytacja krążeniowo oddechowa – 30 uciśnięć mostka, następnie 2 oddechy ratownicze, do momentu reakcji poszkodowanego,
 • Ułożenie w pozycji bocznej ustalonej.

Należy pamiętać również że osoby podtopione często mają wychłodzony do 30 – 35 ° C organizm, co spowalnia metabolizm i chroni mózg przed niedotlenieniem. Nie można rozcierać i rozgrzewać rąk lub nóg osoby wychłodzonej ponieważ może to spowodować zaburzenia rytmu pracy serca i jego zatrzymanie.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok