PORADNIK

  

INICJATYWY

PARTNERZY

BHP & PPOŻ - RETRO

Realizując nasze zadania dość często napotykamy dawne oznakowania w zakresie Bhp i Ppoż, stary i niejednokrotnie sprawny sprzęt lub urządzenia mające bezpośredni związek z naszą pracą, która jest jednocześnie naszą pasją. Postanowiliśmy zbierać takie "zawodowe kwiatki" i połączyć te dwa światy na naszej stronie, gdyż dawne czasy mają "własną duszę", i choć czasem wydają się zabawne, zawsze zmuszają do refleksji...

Dawne oznakowanie przejść przez torowiska, było bardzo czytelne. Żadnych wymyślnych, podatnych na awarie systemów, tylko czysty przekaz. Prosty, dosadny i jednoznacznie odnoszący się do instynktu posiadanego przez każdą żywą istotę - przetrwania. Ile z niego zostało u nas obecnie ? Jak bardzo zatarła go technologia ? Te i nasuwające się pytania pozostawiamy każdemu do przemyśleń...

W obecnych czasach sprzęt ochrony przeciwpożarowej to rozwiązania często wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki, wszystko w celu zapewnienia jego maksymalnej skuteczności i niezawodności. Dawniej bywało nieco inaczej... Sprzęt oparty na prostych konstrukcjach, może nie miał tak dużej jak obecne siły gaszenia ale odpowiednio wykorzystany potrafił być równie skuteczny.

 

Narzędzie zwane popularnie "Tłumnicą", używane często w gospodarstwach, zabudowach i terenach leśnych. Wykorzystujące prostą zasadę wyłączenia z użytku jednego z wierzchołków trójkąta spalania, proste i skuteczne narzędzie służące do gaszenia palących się traw, łąk itp. poprzez tzw. "zbijanie płomienia".

Nasze działania, które staramy się prowadzić nie tylko rzetelnie i zgodnie z obowiązującym prawem, ścieramy niejednokrotnie z sytuacjami z pogranicza absurdu. Reakcje budzą bardzo różne, najczęściej uśmiech i dyskusję jak coś takiego autor mógł wykombinować... Pamiętajmy jednak że wszystko fajnie, dopóki nie wydarzy się sytuacja kiedy stan sprzętu uniemożliwi niesienie komuś pomocy lub przyczyni się do powstania nieszczęścia. Bezpieczeństwo to podstawa dla dobrego funkcjonowania nie tylko w procesie pracy, a tego Wam wszystkim życzymy.

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego małego "hyde parku", który będziemy zapewne powiększać.

Biuro PioMar BHP HydeparkUprzedzając pytania... w tej dziurze nie schowała się mumia, trzymająca metalowe pokrętła :) To Hydrant DN 52 z wężem płaskoskładanym, o nieznanej długości. Oczywiście w tym konkretnym przypadku zalecono właścicielowi obiektu wymianę sprzętu, dostosowując go do obowiązujących wymagań oraz przeprowadzenie koniecznych badań. Wydajność i ciśnienie hydrantów wewnętrznych sprawdza się raz w roku, natomiast węże należy poddać próbie ciśnienia raz na pięć lat. Oczywiście całość powinna znajdować sie w specjalnej szafce hydrantowej oznakowanej w sposób uregulowany Polską Normą.

Nasz serwis używa cookies w celach statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich zapisannie w pamięci urządzenia. Czytaj więcej…

Zrozumiałem