Regulacje dotyczące czynników chemicznych w środowisku pracy, wciąż budzą sporo niejasności, półprawd i mitów. Sytuacji nie ułatwia także fakt, nieprecyzyjnych często zapisów prawnych, przesady w ich interpretacji bądź co gorsza, bagatelizowania ich wpływu na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Jak zatem skutecznie, mądrze i zgodnie z prawem wdrożyć i zabezpieczyć czynniki chemiczne w środowisku pracy ? Jak chronić pracowników przed ich niekorzystnym wpływem ? Zapraszamy do pierwszego z cyklu artykułów oraz filmu na naszym kanale o tej właśnie tematyce.

Podstawy prawne dotyczące czynników chemicznych występujących w procesie pracy,polskie prawo zawarło w następujących przepisach:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 t.j.).
  • Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych.
  • Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach.

Obowiązki pracodawcy dotyczące czynników chemicznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności Kodeksem Pracy oraz wspomnianymi rozporządzeniami dotyczącymi poruszonego tematu, pracodawca ma sporo obowiązków w zakresie ochrony zdrowia pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych. Wspomniane przepisy mają na celu ograniczenie ryzyka związanego z ekspozycją pracowników na szkodliwe substancje oraz zapewnienie im bezpiecznych warunków pracy. Najbardziej istotne z nałożonych na pracodawcę obowiązków to:

  1. Identyfikacja substancji chemicznych: Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić dokładną analizę substancji chemicznych obecnych w zakładzie pracy. Obejmuje to stworzenie wykazu substancji niebezpiecznych oraz stwarzających zagrożenie, które w danym podmiocie są produkowane, stosowane lub magazynowane.
  2. Ocena ryzyka zawodowego: W związku z używaniem czynników chemicznych, pracodawca ma obowiązek przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego w tym zakresie. W ocenie tej należy uwzględnić zagrożenia dla zdrowia pracowników, jakie mogą wystąpić podczas pracy ze środkami chemicznymi, oraz informacje o zastosowanych odpowiednich dla zagrożeń środków ochrony,, takie jak wyposażenie w środki ochrony indywidualnej lub wdrożone procedury bezpieczeństwa.
  3. Badania i pomiary czynników szkodliwych: Regularne badania i pomiary. Które są konieczne, szczególnie w miejscach, gdzie pracownicy mogą być narażeni na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Co ważne, badania te muszą być przeprowadzane przez akredytowane laboratoria, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami.
  4. Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej: Pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikom odpowiednich środków ochrony indywidualnej oraz zbiorowej. Oznacza to nie tylko zapewnienie właściwego sprzętu ochronnego, ale także jego odpowiednią konserwację, utrzymanie w czystości  oraz nadzorowanie ich właściwego stosowania przez pracowników.
  5. Szkolenie pracowników: Pracownicy muszą przejść odpowiednie szkolenia z zakresu pracy z substancjami chemicznymi, zarówno w zakresie ich bezpiecznego stosowania, jak i reagowania na ewentualne zagrożenia i awarie.
  6. Prowadzenie dokumentacji: Pracodawcy są zobowiązani do prowadzenia i archiwizowania dokumentacji związanej z badaniami czynników chemicznych, środowiska pracy oraz oceną ryzyka w tym zakresie. Dokumentacja ta powinna być dostępna dla pracowników na ich życzenie.
  7. Zapewnienie profilaktyki zdrowotnej: Pracodawca w tym zakresie powinien zapewnić regularne badania lekarskie pracownikom narażonym na czynniki chemiczne, szczególnie w przypadku substancji rakotwórczych i mutagennych.

Z informacjami dotyczącymi czynników chemicznych w środowisku pracy, możesz także zapoznać się w filmie na naszym kanale YouTube. To pierwszy z cyklu artykułów, więc zachęcamy do subskrypcji.

Jak widać pracodawca ma sporo obowiązków w zakresie ochrony zdrowia pracowników narażonych na działanie czynników chemicznych w środowisku pracy, a jednocześnie aspekt ten to jedna z pozycji kontrolowanych jako pierwsza przez Inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Niestety, mimo iż jest to bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa pracy, jest on często bagatelizowany zarówno przez samych zainteresowanych ale również pracodawców i obecną w podmiocie służbę bezpieczeństwa i higieny pracy.

Gotową ogólną Instrukcję BHP przy stosowaniu środków chemicznych, możesz zakupić w naszym sklepie – TUTAJ.

Zapraszamy także do naszego bezpłatnego newslettera – Poradnika Przedsiębiorcy – w którym omawiamy zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy, ochrony danych osobowych i kadr oraz informujemy i nowych artykułach na naszej stronie. Zapisać się do newslettera możesz TUTAJ.

Opracowanie / Marek Mróz – Główny Specjalista ds. BHP

Niniejszy wpis nie jest sponsorowany, zapraszamy do wsparcia rozwoju poradnika przedsiębiorcy poprzez postawienie nam wirtualnej kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.toPoniżej zamieszczamy ciekawe linki afiliacyjne do polecanych książek i poradników w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Dokonując z nich zakupu, wesprzesz rozwój poradnika. Dziękujemy.

Anonimizacja i maskowanie danych wrażliwych w przedsiębiorstwach – kupisz tutaj,

Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy – kupisz tutaj,

Obowiązki pracodawcy w zakresie Bhp – kupisz tutaj.