Realizacja obowiązku prawnego sporządzania i przedstawiania pracodawcy okresowych analiz – ocena stanu bhp, wynika wprost z § 2 ust. 1 pkt.3 Rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek ten spoczywa na osobach określonych w art. 237¹¹ Kodeksu Pracy oraz w przypadku większych firm na etatowej służbie BHP. Spełnienie tego zadania, to jedno z najczęstszych zaniedbań na jakie napotykamy się podczas prowadzonych audytów lub kiedy przejmujemy obsługę firmy, po osobach lub firmach nastawionych wyłącznie na wystawianie faktur i przystawianie pieczątek.
Wspominanie rozporządzenie wprost określa wykonawcę okresowej oceny stanu bhp, oraz pośrednio jej termin. W dokumencie mowa jest o sporządzaniu dokumentu minimum raz w roku, a zawarte tam obowiązki służby bhp określają wprost: „Do zakresu działania służby bhp należy sporządzanie i przedstawianie pracodawcy, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierających propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy”. Ocenę w najczęstszych przypadkach sporządza się raz na początku roku za rok ubiegły, a jej większą częstotliwość jej wykonania powinny definiować czynniki środowiska pracy oraz wypadkowość.
Celem okresowej oceny stanu bhp jest ustalenie czy w analizowanym zostały zrealizowane wszystkie przewidziane prawem obowiązki ciążące na pracodawcy. Ocena powinna odnosić się nie tylko do tytułowego obszaru bezpieczeństw i higieny pracy, ale także ochrony przeciwpożarowej i pierwszej pomocy, z którymi tworzy integralną całość. Ocenę warto także wykorzystać do porównania oraz analiz, jak obecny w instytucji system wygląd w porównaniu do lat ubiegłych oraz gdzie ma potencjał do ewentualnych zmian.
Prawidłowo wykonana ocena stanu bhp powinna w swoim zakresie obejmować:
- Stan zatrudnienia – uwzględniając orzeczone niepełnosprawności oraz zatrudnienie kobiet i młodocianych,
- Opis głównego procesu technologicznego oraz procesów pomocniczych jeśli występują,
- Opis obecnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
- Odniesienie do przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego,
- Uwarunkowania w zakresie odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej i refundacji okularów korekcyjnych do pracy z monitorem ekranowym,
- Analizę związaną z realizacją obowiązkowych badań lekarskich,
- Analizę przeprowadzonych w roku ubiegłym szkoleń wstępnych i okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy.
- Informacje o pracownikach wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz działań ratowniczych w przypadku wystąpienia zagrożenia, np. ewakuacji,
- Informacje o przeprowadzonych badaniach środowiska pracy, ich wynikach oraz sposobie zapoznania z nimi pracowników,
- Informacje o używanych maszynach, urządzeniach, narzędziach oraz wyposażeniu,
- Dane związane z wypadkami i chorobami zawodowymi stwierdzonymi w roku ubiegłym,
- Opis zastosowanych zabezpieczeń dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz instrukcji bezpieczeństwa pożarowego,
- Informacje o kontrolach zewnętrznych instytucji uprawnionych w roku ubiegłym,
- Opis ogólny, wnioski i zalecenia.
Dobrze przygotowaną ocenę powinny podsumowywać, a zarazem charakteryzować konkretne wnioski w zakresie zagadnień wymaganych oceną oraz propozycje dotyczące proponowanych rozwiązań. Z dokumentem powinien także zapoznać się pracodawca, który jak warto pamiętać jest osobą nadrzędnie odpowiedzialną za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zarządzanym zakładzie lub instytucji.
Zapraszamy Cię również do naszego bezpłatnego newslettera – Poradnika Pracodawcy – w którym omawiamy zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy, ochrony danych osobowych i kadr. Zapisać się do newslettera możesz TUTAJ. Gotowy edytowalny wzór rocznego raportu stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, możesz zakupić w naszym sklepie – TUTAJ.
Opracowanie / Marek Mróz – Główny specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.
Niniejszy wpis nie jest sponsorowany. Poniżej zamieszczamy ciekawe linki afiliacyjne do najlepszych książek i poradników w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Dokonując z nich zakupu, wesprzesz rozwój poradnika. Dziękujemy.
Pierwsza Pomoc – kupisz tutaj,
Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy – kupisz tutaj,
Obowiązki pracodawcy w zakresie Bhp – kupisz tutaj.