Rozmieszczenie podręcznego sprzętu gaśniczego, a tym samym najpopularniejszych w tym zakresie różnych rodzajów gaśnic budzi sporo i kontrowersji. Często spotykany zupełny brak podręcznego sprzętu lub jego fatalny stan techniczny kontrastuje niekiedy także ze swoistym przerostem formy nad treścią. Jak zatem właściwie i w jaki podręczny sprzęt gaśniczy wyposażyć użytkowany budynek lub obszar ? Jakie gaśnice występują i do jakich grup pożarowych są przeznaczone ? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy ich rozmieszczeniu i późniejszym serwisie ? Zapraszamy do artykułu wyjaśniającego ten zakres w praktyce.

Podstawę prawną regulującą ten zakres stanowi Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów ( Dz. U. 2010 nr 109 poz 719 z póżn, zm.). Zapisy szczególne zawiera § 32 odnosząc się zarówno do ilości środka gaśniczego oraz występujących w obiekcie grup pożarowych. Formalnie jedna jednostka środka gaśniczego 2 kg ( lub 3 dm³) powinna przypadać na:

1. Każde 100 m² powierzchni strefy pożarowej w budynku, niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym:

  • zakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V,
  • produkcyjnej i magazynowej o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m²
  • zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem.

2. Każde 300 m² powierzchni strefy pożarowej niewymienionej w pkt 1, z wyjątkiem zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV. Warto mieć na uwadze, iż niektóre przypadki wyposażenia opisane są w przepisach szczególnych lub wymagają uzgodnień z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń pożarowych.

Gaśnice w jakie wyposażamy obiekt, powinny także być dostosowane do występujących na chronionym terenie, mogących wystąpić grup pożarów:

A – materiały stałe, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalania zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli,

B – cieczy i materiałów topiących się,

C – gazów,

D – metali,

F – tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

Kolejną kwestią jaką warto wziąć pod uwagę przy rozmieszczaniu gaśnic jest kilka ważnych aspektów. Dotyczą one nie tylko swoistej logiki rozmieszczenia sprzętu i postanowień zawartych w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego, ale także jego sprawności technicznej i dostępności dla użytkowników. W tym zakresie wymienić należy następujące uwarunkowania:

1. Umieszczanie gaśnic w miejscach łatwo dostępnych i widocznych – w szczególności przy wejściach do budynków, wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz, na klatkach schodowych i korytarzach.

2. Umieszczanie gaśnic z miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła.

3. Umieszczanie gaśnic w tych samych miejscach na każdej kondygnacji jeśli pozawalają na to warunki.

4. Zapewnienie z każdego miejsca obiektu, w którym może przebywać człowiek odległości do gaśnicy nie większej niż 30 m.

5. Zapewnienie dostępu do gaśnicy o szerokości co najmniej 1 m.

W praktyce warto także dodatkowo zwrócić uwagę na dwie sprawy. Umieszczanie gaśnic na zewnątrz chronionych pomieszczeń – w kwestii logiki – nie wejdzie się do pomieszczenia w którym wystąpił pożar lub lokalizacja w nim sprzętu będzie mocno utrudniona. Umieszczanie gaśnic zawieszonych na uchwycie na wysokości umożliwiającej ich podjęcie stojącej obok osoby poprzez chwyt opuszczoną w dół wyprostowaną ręką. Dodatkowo należy także zadbać o właściwy serwis gaśnic, który wykonuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Przeglądu gaśnicy dokonuje się co rok ( co pół roku narażonej na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych), natomiast remontu sprzętu w odstępach pięciu lat lub w przypadku takiej konieczności stwierdzonej przez autoryzowanego serwisanta. Co ważne, serwis po przeglądzie powinien nie tylko właściwie oznakować sprzęt ale również przygotować stosowny protokół. Tematykę artykułu poruszam także w filmie poniżej.

Zapraszamy również do naszego bezpłatnego newslettera – Poradnika Pracodawcy – w którym omawiamy zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy, ochrony danych osobowych i kadr. Zapisać się do newslettera możesz TUTAJ.

Zapraszamy także do Poradnika Pracodawcy BHP PPOŻ RODO na naszym kanale na platformie YouTube. Zachęcamy do subskrypcji kanału, udostępniania treści dalej oraz zadawania w komentarzach pytań, które pomogą nam przygotowywać wartościowe dla Państwa treści.

Opracowanie / Marek Mróz – Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej.

Niniejszy wpis nie jest sponsorowany. Poniżej zamieszczamy ciekawe linki afiliacyjne do najlepszych książek i poradników w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Dokonując z nich zakupu, wesprzesz rozwój poradnika. Dziękujemy.

Pierwsza Pomoc – kupisz tutaj,

Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy – kupisz tutaj,

Obowiązki pracodawcy w zakresie Bhp – kupisz tutaj.